Faaliyet Alanları


faaliyet alaniAltınyağ Kombinaları bünyesinde 2013 yılında kurulan ve Altınyağ’ın ürettiği yarı rafine bitkisel yağı kullanarak biodizel yakıt üretme misyonunu taşıyan Altınyağ Biodizel, çevreci ve sürdürülebilir özellikleriyle ön plana çıkan biodizel yakıt üretiminde söz sahibi olma hedefi taşıyor. Biodizel üretim izni için EPDK’ya başvuruda bulunan Altınyağ Biodizel, Türkiye’de ve dünyada henüz yeni yeni oluşmakta olan biodizel pazarına şekil vermek üzere iddialı girişimlere hazırlanıyor.

Altınyağ Biodizel, EPDK’dan gerekli yasal izinleri almasını takiben pazara hızlı ve hacimli bir giriş yapma amacıyla oluşturacağı vizyoner yönetim takımı ve ar-ge ekibinin yanısıra Altınyağ bünyesindeki 90 kişilik üretim ekibiyle sağlam bir altyapı oluşturmuş bulunuyor. Altınyağ Biodizel, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde kuracağı tesislerinde yapacağı ileri teknolojik donanımlarıyla bu iddiasını pekiştiriyor.

Mevcut enerji kaynaklarının sınırlı olması, yaşanan enerji krizleri ve artan karbon salınımı karşısında önemli bir alternatif oluşturan biodizel yakıta ilgi dünyada ve Türkiye’de giderek artıyor. Bu konuda ar-ge faaliyetlerine de eğilerek yenilikçi ürün sunma misyonunu benimseyen Altınyağ Biodizel, EPDK’dan lisansını almasının ardından süren altyapı yatırımlarına dayanarak pazara hızlı bir giriş yapmaya hazırlanıyor. Şirket yönetimi, üretimini üstlenecekleri uygun maliyetli ve çevre dostu nitelikleri ile göz dolduran biodizel akaryakıt ürünü ile hem bireysel kullanıcıya, hem de kurumsal kullanıcıya ulaşmayı öngörüyor. Altınyağ Biodizel, Türkiye’nin yanı sıra başta komşu ülkeler olmak üzere küresel pazara da açılmayı hedefliyor.

Mevzuat ve standartlara hakim bir ekiple biodizel yakıtta markalaşmayı hedefleyen Altınyağ Biodizel, gücünün önemli kısmını bünyesinde bulunduğu Altınyağ’ın hammadde üreticisi olmasından alıyor. Bu güçle iddiasını pekiştiren Altınyağ Biodizel, Türkiye’de ve çevre ülkelerde de biodizel akaryakıt üretimi konusunda söz sahibi bir marka olmayı, bu konumundan hareketle de doğa dostu biodizel akaryakıt kullanımını yaygınlaştırma misyonu çerçevesinde girişimlerde bulunmayı planlıyor. Altınyağ Biodizel, önümüzdeki dönemde hem fiyat avantajı, hem de çevre dostu özellikleri nedeniyle daha fazla tercih edileceği ve tüketileceği öngörülen biodizel akaryakıtta ilk akla gelen şirketler arasında yer alarak öncü rol üstlenmeyi hedefliyor. 

Biodizelin çevre dostu olmasının yanı sıra bilinen diğer avantajları arasında benzin ve dizelin pahalı olduğu Türkiye gibi ülkelerde rekabeti artırarak fiyatların düşmesine katkı sağlaması, petrol dizeline oranla daha iyi bir yağlayıcı olduğundan motorun ömrünü uzatması, alevlenme ısısının yüksekliği nedeniyle daha güvenlikli olması, yerli üretim sayesinde ithal bağımlılığını ortadan kaldırması olarak özetlenebilir.